Tip na podcast: Život za zdí a Hovory o duši

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky ve spolupráci s Odborem protidrogové politiky Úřadu vlády ČR a Klinikou adiktologie pořádá seminář na téma Prevence rizikového chování mládeže nejen ve škole, který se uskuteční v Poslanecké sněmovně dne 10. dubna 2025 od 10 do 13 hodin. Vystoupí např. Michal Miovský, Roman Gabrhelík, Tomáš Jandáč, Elizabeth Nováková, Lucie Myšková, Lenka Skácelová a další.
Pozvánku včetně programu naleznete v příloze.
Tým iPREV Vás srdečně zve na webinář na téma Digitální závislost u dětí a dospívajících – porozumění, prevence a možnosti intervence, který se koná online dne 24.4.2025 od 14:00 do 15:30. Webinář je zdarma.
O webináři
Digitální závislost představuje jedno z nejdynamičtěji se rozvíjejících rizikových chování u mladé generace. Webinář nabídne přehled o tom, jak digitální závislost vzniká, jaké jsou její příčiny v životním vývoji dítěte a dospívajícího, a jak ji rozpoznat v běžné praxi. Zaměříme se na rozdíl mezi běžným a problematickým užíváním digitálních technologií, na protektivní i rizikové faktory a také na návrh screeningu, který může pomoci včas identifikovat ohrožené jedince. Představíme rovněž základní principy možných intervencí, včetně přístupů v klinické péči a možností mezioborové spolupráce. Webinář propojuje aktuální poznatky z výzkumu s praktickými doporučeními a reflektuje reálné zkušenosti z terénu.
Přednášející
Webinářem provede Mgr. Tomáš Jandáč, Ph.D., adiktolog, který se dlouhodobě věnuje péči o děti a dospívající s rizikovým chováním a závislostmi. Působí na Klinice adiktologie 1.LF UK a VFN v Praze, věnuje se výzkumu v oblasti dětské adiktologie a podílí se na koncepčním rozvoji péče o tuto cílovou skupinu v České republice.
Registrace je otevřena do 21.4.2025.
Přihlašovací formulář: https://forms.gle/s72LHBb1bdzRkceh7
Těšíme se na Vaši účast!
Cílem je přenos poznatků ze zahraničních výzkumně ověřených přístupů a programů k české odborné veřejnosti a do vzdělávacího systému, podpora mezinárodní spolupráce v oblasti podpory duševního zdraví a bezpečného prostředí ve školách.
Akci pořádá SOFA ve spolupráci se skupinou SMHILE a za podpory partnerů: Pedagogická fakulta Ostravské univerzity, Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, Nadační fond Abakus, Nadace České spořitelny, Nadace Kooperativy a pod záštitou radního hl. m. Prahy Mgr. et Mgr. Antonína Klecandy pro oblast školství, sportu a volného času.
V letošním 4. ročníku konference Svět 2030 budou řešeny otázky duševního zdraví v prostředí školství a rodině. Zhoršující se duševní zdraví bije na poplach a péče o něj se stává prioritou. Konference nabídne prostor pro odborníky, rodiče, pedagogy, studenty i širokou veřejnost, aby společně diskutovali o výzvách, kterým mladí lidé ve školách čelí.
Více informací naleznete v přiloženém odkaze.
1. ročník mezinárodní konference "Praha jako Srdce Zodpovědného hraní" se uskuteční 4. listopadu 2024 v rámci čtvrtého ročníku Týdne zodpovědného hraní v České republice. Akci organizuje Projekt Zodpovědného hraní pod záštitou Institutu pro regulaci hazardních her z.s. (IPRH).
Konference je zaměřena na klíčová témata týkající se zodpovědného hraní. Účastníci se mohou těšit na bohatý program, který bude zahrnovat panelové diskuse, jednotlivé přednášky a inspirativní příspěvky ze zahraničí. Diskutovaná témata budou zahrnovat jak problematiku regulace hazardních her státem, tak detekci a intervenci rizikových hráčů a mnoho dalších.
Jednodenní konference bude zakončena networkingem, který nabídne jedinečnou příležitost navázat nové kontakty a vyměnit si zkušenosti mezi odborníky v oblasti zodpovědného hraní.
Konference je určena pro zástupce státní správy, parlamentu, adiktology a odbornou veřejnost.
Save the date! The 2025 NIDA International Forum will take place as an in-person meeting in New Orleans, Louisiana, USA, June 13-14, 2025. The Forum will be held in conjunction with the 2025 College on Problems of Drug Dependence Annual Scientific Meeting, taking place June 14-18, 2025.
The NIDA International Program is now accepting proposals for plenary sessions. We invite submissions that align with and are guided by NIDA’s 2022-2026 Strategic Plan.
The proposal submission must include the following details:
*All presenters must be available to attend and participate in the Forum in person. This meeting will not have a virtual component, and recorded presentations will not be accepted.
Travel awards for presenters are limited and we cannot guarantee the availability of financial support for accepted plenary session proposals. Additional information on speaker support will be communicated in selection notices.
Selections will be announced in December via email. We hope to see you in New Orleans! If you have questions about the meeting or this call for plenary session proposals, please email ip@nida.nih.gov.
Tip na podcast: Závislosti k nám patří od nepaměti. A závislí můžeme být na čemkoli, říká adiktolog Michal Miovský. Podle čeho poznat, že už je to za hranou? Dá se predikovat, jaká droga se ve společnosti chytne? Jak velký problém aktuálně představují digitální technologie? A jak se proměňuje léčba závislosti na alkoholu, v jehož konzumaci patří Češi dlouhodobě mezi rekordmany? Hostem podcastu byl Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze
Podcast s názvem Jak je ti je o duševním zdraví s Kateřinou Polákovou. Každý týden rozhovor s uznávanými odborníky i lidmi, kteří mají s duševním onemocněním vlastní zkušenost. Více na: Jak je ti? | Seznam Podcasty
Máme pro Vás dobré zprávy! Ještě letos se můžete těšit na webináře pořádané ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování MMR. Jeden webinář bude na téma spolupráce s rodiči, který povede naše nová kolegyně PhDr. Eliška Kodyšová, PhD. a který proběhne dne 26.11.2024 (více informací naleznete níže v kalendáři akcí dle data).
Druhý webinář vedený našim dalším novým kolegou Mgr. Filipem Šedivým bude na téma sebepoškozování u dětí a mladistvých. Webináře budou prakticky zaměřené a máte se rozhodně na co těšit. Pro více informací sledujte iprev.cz a naše sociální sítě facebook a instagram.
Společnost Santia Vás zve na představení vzdělávacího programu "Smartphone není chůva" zaměřeného na podporu a edukaci rodičů, kteří náročné situace ve výchově řeší mobilním telefonem.
Webinář je určen pedagogům, odborné veřejnosti, vychovatelům, sociálním pracovníkům a rodičům, které problematika zajímá.
Co se dozvíte?
Lektor: Mgr. Jan Složil
Termíny:
22. 10. 2024, 9:00-10:30 hod.
23. 10. 2024, 15:00-16:30 hod.
(obsah jednotlivých setkání bude odlišný a bude na sebe navazovat, pokud můžete, přihlaste se na oba termíny.)
Webinář je zdarma:
Registrace na webinář je zde: https://forms.office.com/e/19xk9qAVh6
Kód pro podporu: do políčka uveďte „kód“: „prevence“
Letošní ročník již XXI. konference primární prevence rizikového chování bude na téma: Řízení a koordinace prevence ve školách a komunitě.
Program a registrační formulář naleznete v přiloženém odkaze.
V aktuální nabídce vzdělávacích kurzů naleznete také akreditované e-learningové kurzy na téma screeningů a krátkých intervencí pro:
Více informací naleznete v záložce Nabídka vzdělávacích kurzů.
Prevent 99 ve spolupráci s Jihočeským krajem pořádají již 17. ročník Adiktologické konference Jihočeského kraje. Letos na téma "A co děti, mají si kde hrát?" Více informací naleznete v přiloženém odkazu.
Dne 15.10.2024 proběhne krajská odborná konference primární prevence na téma Duševní zdraví na dosah III v Ústí nad Labem.
Můžete se těšit na příspěvky o Systému evidence preventivních aktivit (SEPA), o programu proti šikaně KiVa, jaké jsou nejčastější duševní potíže ve škole a jakou roli hrajou učitelé v podpoře duševního zdraví, o sebevraždách u dětí a mnohé další.
Více informací naleznete v přiložené pozvánce.
Na 10.10. připadá Mezinárodní den duševního zdraví, do kterého se zapojí i Univerzita Karlova.
Poznamenejte si do diářů, kalendářů i mobilů toto datum, abyste nepřišli o zajímavý program, který bude probíhat v Kampusu Hybernská od 14:00 do 20:00.
Můžete se těšit například na následující témata:
Více informací a přihlášení na přednášky naleznete v přiloženém odkaze.
S ohledem na aktuální stav obce Holčovice a DS Horní Holčovice, které byly vážným způsobem poškozeny povodněmi byl letošní ročník tradičního odborného semináře bohužel zrušen.
Ve dnech 10.10.-11.10.2024 proběhne 55. ročník tradičního odborného semináře s mezinárodní účastí, který se bude konat v Horních Holčovicích. Téma semináře: Nové cesty.
Více informací a přihlášení naleznete v přiložené pozvánce.
Energetické nápoje slibují zvýšení energie, bdělosti a výkonu, což je lákavé pro studenty, sportovce a pracovníky s vysokými nároky. Jejich prodej zatím není nijak regulovaný (poslanci připravují omezení prodeje těchto nápojů dětem a mladistvým), leckdy jsou levnější než balená voda a jejich užívání je zejména mezi mladými lidmi v současnosti velmi populární. Většina energetických nápojů obsahuje 70 až 200 mg kofeinu v porci (cca 470 ml). Množství se liší, ale často se pohybuje v rozmezí 80 a 300 mg na plechovku. Pro srovnání, šálek kávy obsahuje 110 až 150 mg kofeinu v případě překapávané kávy, a 40 až 80 mg v případě instantní kávy.
Více na toto téma si můžete přečíst na iPREV zde a NPI připravuje k tomuto tématu webinář. Sledujte iPREV pro více informací!
Možná jste zachytili zprávu o plánovaném zákazu příchutí do elektronických cigaret, které navrhuje Ministerstvo zdravotnictví. Zpracovali jsme pro Vás více informací, které naleznete zde.
O vývoji Vás budeme informovat.
Zdravotnický deník pořádá čtvrtý ročník mezinárodní konference Ekonomika prevence, která se uskuteční 1. října 2024 v Praze.
Své priority představí čeští a slovenští ministři zdravotnictví Vlastimil Válek a Zuzana Dolinková. Na ekonomický a meziresortní aspekt prevence se zaměří slovenský ministr pro investice, regionální rozvoj a digitalizaci Richard Raši, místopředseda Poslanecké sněmovny a stínový premiér Karel Havlíček i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Vystoupí také čeští i slovenští poslanci, europoslanci, šéfové zdravotních pojišťoven či špičkoví lékaři a ekonomové.
I letos se do debaty o důležitosti prevence zapojí také sportovní špičky.
Účast na konferenci je zdarma.
Více informací naleznete v přiloženém odkazu.
Program Triple P je zaměřen na zlepšení péče o duševní zdraví u dětí a adolescentů ve věku 0-18 let, u kterých hrozí rozvoj závažnějších problémů v chování, duševního onemocnění nebo emočních obtíží. Cílem je rozšířit licencovaný evidence-based rodičovský program Triple P – jeden z nejúčinnějších programů svého druhu na světě. Triple P učí rodiče dovednosti, které potřebují k tomu, aby vychovali sebevědomé zdravé děti a vybudovali pevnější rodinné vztahy. Dává rodičům jednoduché a praktické strategie, které mohou přizpůsobit svým vlastním hodnotám, přesvědčením a potřebám.
Vybrané organizace a odborní pracovníci z oblasti zdravotnictví, sociálních služeb a školství, budou mít po zapojení do projektu možnost:
Více informací naleznete v přiloženém odkaze a v sekci Nabídka vzdělávacích kurzů.
The aims of the DNC Speaker Series are to highlight research on prevention science and public health that is led by researchers from underrepresented groups and primarily conduct research with groups that are understudied (e.g., racial/ethnic minorities, individuals who identify as a sexual minority, individuals with disabilities). The presentation series will also aim to create a forum for the guest speaker(s) to share career/professional reflections as a researcher from an underrepresented group(s) and to promote discussions of diversity and inclusion in professions related to prevention science and public health.
Srdečně Vás zveme na zářijovou Purkyňku na téma Dětské sekce.
Dozvíte se jaký je stav ve věcech látkové a nelátkové závislosti u dětí a dospívajících v ČR, o Ada + Psychologické ambulanci pro děti a dorost a závislostní chování dětí a dorostu v Kladně a Terapeutické komunitě pro dospívající, mladé dospělé a matky s dětmi Karlov.
Purkyňka proběhne tradičně od 10 do 12h.
Všechny informace naleznete v pozvánce v příloze.
Objective: To discuss prevention strategies aimed at reducing violence and crime related to substance use in Europe.
Background: In response to growing concerns about substance-related crime in communities across Europe, the European Union Drugs Agency (EUDA) is hosting this webinar to explore the availability and effectiveness of interventions aimed at preventing and reducing violence and crime related to substance use. In this webinar, we will look at how local environmental prevention strategies can provide safer and healthier environments, particularly for young people. Environmental prevention policies and interventions seek to reduce occasions for unhealthy or risky behaviours and to provide alternatives. By modifying environments in ways that can unconsciously influence behaviour, these strategies complement more traditional approaches that focus on information provision only.
Invited speakers will discuss four main questions:
V září proběhnou tradiční Dny pro duševní zdraví ve dnech 11.9.-12.9.2024 a 18.9.2024.
Program je pro děti, studenty i pro dospělou veřejnost v každém věku. Jsou připraveny tvořivé dílny, soutěže, sportovní utkání, přednášky i prohlídky oddělení.
Program je dostupný ke stažení na webových stránkách nemocnice www.pnkosmonosy.cz