Archiv webinářů
Zde naleznete záznamy vzdělávacích webinářů.
Podpora konstruktivní spolupráce s rodiči: techniky krizové komunikace
Webinář ze dne 24.3.2025 nabízí praktické tipy a nástroje, jak efektivně jednat s nespolupracujícími rodiči, aby byli více motivovaní se zapojit do řešení problémů dětí. Zaměřen je na neverbální a paralingvistické aspekty komunikace, dále na identifikaci a překonávání komunikačních zátarasů, účastníci se naučí aplikovat asertivní techniky, které mohou pomoci udržet rozhovor konstruktivní a respektující. Účastníci si v bezpečném prostředí procvičí, jak reagovat na agresivitu, výčitky či manipulaci, a získají inspiraci, jak efektivně budovat mosty i v obtížných situacích.
Přednášející je PhDr. Daniela Květenská, Ph. D. Prezentaci naleznete ke stažení zde.
Energetické nápoje a syntetické kanabinoidy
První webinář roku 2025 proběhl dne 27.2.2025 a věnoval se tématu Energetických nápojů a syntetických kanabinoidů.
Energetické nápoje, syntetické kanabinoidy a semisyntetické kanabinoidy, jako HHC, představují moderní trendy u dětí a mladistvých, které se často používají ke zvýšení energie a prožívání euforie. Energetické nápoje, bohaté na kofein a cukr, mohou krátkodobě zvyšovat pozornost, avšak jejich nadměrná konzumace je spojena se zdravotními riziky, jako jsou srdeční onemocnění a poruchy spánku. Na druhé straně syntetické kanabinoidy, které mohou vyvolávat silné psychoaktivní účinky, nejsou dostatečně prozkoumány, a mohou vést k úzkosti a dalším zdravotním obtížím. V reakci na tyto obavy je důležité zavádět regulace a vzdělávací kampaně, které informují o rizicích a chrání zejména mladé a zranitelné jedince před negativními dopady jejich užívání. V příspěvku si také představíme intervence pro pedagogy a metodiky prevence.
Přednášejícími byly Renáta Habiňáková a Elizabeth Nováková. Prezentaci ke stažení naleznete zde.
Transgender a genderově rozmanitá klientela ve školách
Poslední webinář roku 2024 proběhl dne 10.12.2024 a byl na téma Transgender a genderově rozmanitá klientela ve školách. Webinář je úvodem do problematiky trans a genderově rozmanitých (TGR) dětí ve školním prostředí. Účastníci se s tématikou TGR setkávají častěji, proto je důležité se v této oblasti orientovat a vytvářet podporující inkluzivní atmosféru a celkovou pohodu ve škole. Webinář zahrnuje témata terminologie, duševního zdraví a praktické podpory. Cílem tohoto úvodního webináře je zvýšit informovanost, orientovat se v základních komunikačních postupech a komunitních zdrojích.
Přednášející je PhDr. Pavla Doležalová Ph.D. - adiktoložka, psychoterapeutka, vysokoškolská pedagožka a výzkumná pracovnice. Řešila mezinárodní projekt: Supporting Wellbeing and Integration of Transgender victims in Care environments with Holistic Approach, Trans e-Health. Zabývá se dalšími projekty v oblasti vulnerabilních skupin, duševního zdraví, závislostí.
Záměrné sebepoškozování u dětí a mladistvých
Webinář na téma Záměrné sebepoškozování u dětí a mladistvých se konal dne 3.12.2024 a je úvodem do problematiky. Lidé, kteří pracují nebo přichází do kontaktu s dětmi a dospívajícími, se se záměrným sebepoškozováním setkávají stále častěji, a proto je důležité se jednak snažit tomuto způsobu chování porozumět, ale také se zabývat možnostmi jeho prevence a jeho řešení. Hlavním cílem bylo seznámit účastníky webináře s možnými příčinami a formami sebepoškozování, rizikovými faktory, které zvyšují pravděpodobnost jeho výskytu, rozpoznání a kontakt s osobou, která se záměrně sebepoškozuje a nástin možností řešení.
Přednášející je Mgr. Filip Šedivý – školní psycholog, psychoterapeut, pracuje jako výzkumný pracovník na Klinice adiktologie 1.LF UK a jako koterapeut na klinice ESET.
Důvěra a respekt: jak budovat konstruktivní práci s rodiči
Webinář na téma Důvěra a respekt: jak budovat konstruktivní práci s rodiči se uskutečnil dne 26.11.2024 a byl pořádán týmem iPREV a Agenturou pro sociální začleňování MMR.
Předpokladem efektivní práce s dětmi je dobrá spolupráce s jejich rodiči, kteří jsou v ideálním případě kompetentní a informovaní v tom, jak dítě podpořit a rozvíjet. Často je ale obtížné rodiče do spolupráce zapojit. Pojmenujeme nejčastější příčiny toho, že se komunikace s rodiči zadrhne. Probereme hlavní způsoby, jak zvýšit důvěru rodiče v sebe jako odborníka/ici a v instituci, kterou zastupujeme. Seznámíme se s praktickými komunikačními technikami, které pomáhají nastolit a rozvíjet spolupracující vztah s rodiči.
Přednášející za IPREV je PhDr. Eliška Kodyšová, Ph.D. Eliška Kodyšová má doktorát ze sociální psychologie a rodičům se věnuje po celou svou profesní dráhu. V letech 2016 až 2024 řídila neziskovou organizaci Aperio - Společnost pro zdravé rodičovství, z.s.
Jak předcházet rizikovému chování dětí a mládeže
První webinář s názvem Jak předcházet rizikovému chování dětí a mládeže se uskutečnil dne 6.8.2024 a byl pořádán týmem iPREV a Agenturou pro sociální začleňování MMR.
Na webináři se seznámíte s Interaktivní platformou podpory duševního zdraví a prevence rizikového chování a službami, které tato platforma nabízí. Dalším tématem je komunitní prevence, kde se dozvíte klíčové pojmy komunitní prevence a obecná doporučení pro kvalitní prevenci v komunitě. Ukážeme si také některé příklady zahraničních programů. Nakonec si představíme český projekt COPERISK, který se zaměřil na včasné rozeznání projevů rizikového chování a obtíží v duševním zdraví a byl odzkoušen v Orlové, Havířově a městské části Praha 11.
Záznam webináře pro pedagogy na téma Vyrozumívání zákonných zástupců žáků Ing. Bc. Luďka Cutáka, plk. v.v.: Webinář pro pedagogy - OSPRCH
Záznam webináře pro pedagogy na téma Nespolupracující rodiče a šikana Ing. Bc. Luďka Cutáka, plk. v.v.: Webinář pro pedagogy 2 - OSPRCH