Registry preventivních aktivit
K čemu slouží registry v prevenci
Registry preventivních intervencí a programů obsahují evidence-based, tedy na vědeckých důkazech založené, preventivní aktivity. Slouží pro výběr ověřených, efektivních a bezpečných programů. Několik zemí provozuje takové registry, například Německo nebo státy USA. V Evropě je dostupný Xchange registr spravovaný EUDA (bývalá EMCDDA). Každý z registrů má vlastní kritéria pro to, aby mohl být program registrovaný. V širším ohledu je výhoda registrů také ekonomická, protože poskytují skutečně efektivní aktivity a finance tak nemusí být vynaloženy na neefektivní strategie. Registry také podporují výzkumnou činnost v prevenci, protože mnohé z nich vyžadují pro zařazení do seznamu výzkumně podložené výsledky. Níže naleznete některé ze zavedených registrů ve světě.
- Exchange prevention registry EUDA
- Evropa
- https://www.euda.europa.eu/best-practice/xchange_en
Xchange je online registr preventivních intervencí založených na důkazech. Je aktualizován přibližně dvakrát ročně, přičemž jsou do něj přidávány nové programy a zpětná vazba od realizátorů. Registr zpřístupňuje manualizované intervence, u nichž kvalitní evropské hodnotící studie prokázaly příznivé výsledky týkající se užívání návykových látek, a také programy prevence delikvence a násilí u mládeže. U programů amerického původu registr poskytuje také hodnocení důkazů na základě hodnotících studií na globální úrovni (hodnocení Blueprint).
- The Blueprints for Healthy Youth Development
- USA
- https://www.blueprintsprograms.org
Blueprints je komplexní rejstřík vědecky ověřených a škálovatelných intervencí, které zabraňují antisociálnímu chování nebo snižují jeho pravděpodobnost a podporují zdravý vývoj mládeže a dospělost. Obhajuje také intervence založené na důkazech na místní i celostátní úrovni a vydává publikace o důležitosti přijetí vysokých vědeckých standardů při hodnocení toho, co funguje v oblasti intervencí sociální prevence a prevence kriminality.Blueprints prosazuje pouze ty intervence, které mají nejsilnější vědeckou podporu.Intervence certifikované organizací Blueprints jsou rodinné, školní a komunitní a zaměřují se na všechny úrovně potřeb - od širokých preventivních programů, které podporují pozitivní chování a zároveň snižují negativní chování, až po vysoce cílené programy pro ohrožené děti, problémové dospívající nebo dospělé, kteří byli v minulosti uvězněni, a které je vracejí na správnou cestu.
V Blueprints jsou vyhledávány, doporučovány a šířeny programy pro mládež, rodiny a komunity, které mají na základě vědeckých hodnocení přesvědčivé důkazy o své účinnosti. Tyto programy jsou hodnoceny jako slibné, modelové nebo modelové plus. Při vyhledávání v registru programů je u každého výsledku uvedeno hodnocení programu.
- Slibné intervence splňují minimální standard účinnosti.
- Modelové intervence splňují vyšší standard a poskytují větší důvěru ve schopnost programu změnit chování a cílové výsledky.
- Modelové intervence Plus splňují další standard nezávislé replikace.
Pouze modelové a modelové Plus programy jsou připraveny k rozšíření.
Slibné programy
Slibné intervence splňují následující standardy:
- Specifičnost intervence: V popisu intervence je jasně uveden zamýšlený výsledek (výsledky), zda jsou k dosažení této změny zaměřeny konkrétní rizikové a/nebo ochranné faktory, populace, pro kterou je intervence určena, a způsob, jakým složky intervence působí na dosažení této změny.
- Kvalita hodnocení: Hodnotící studie přinášejí platná a spolehlivá zjištění. To vyžaduje minimálně a) jednu kvalitní randomizovanou kontrolní studii nebo b) dvě kvalitní kvaziexperimentální hodnocení.
- Dopad intervence: Převaha důkazů z vysoce kvalitních hodnocení naznačuje významnou pozitivní změnu v zamýšlených výsledcích, kterou lze připsat intervenci, a neexistují žádné důkazy o škodlivých účincích.
- Připravenost k šíření: Intervence je v současné době k dispozici pro šíření a má potřebné organizační schopnosti, příručky, školení, technickou pomoc a další podporu potřebnou pro věrné provádění v komunitách a systémech veřejných služeb.
Modelové programy
Kromě toho, že splňují slibné standardy, splňují tyto standardy také modelové intervence:
- Replikace: Minimálně a) dvě vysoce kvalitní randomizované kontrolní studie nebo b) jedna vysoce kvalitní randomizovaná kontrolní studie plus jedno vysoce kvalitní kvaziexperimentální hodnocení.
- Dlouhodobé sledování: Pozitivní dopad intervence přetrvává minimálně 12 měsíců po ukončení intervence programu.
Programy Model Plus
Kromě splnění standardů Promising a Model Plus zahrnují intervence Model Plus také:
- Nezávislá replikace: V alespoň jedné vysoce kvalitní studii, která prokazuje žádoucí výsledky, provedl autorství, sběr dat a analýzu výzkumník, který není současným ani minulým členem výzkumného týmu tvůrce programu a který nemá na programu žádný finanční zájem.
- EvidenciaViva - Vědecky ověřené preventivní intervence v Latinské Americe
- Latinská Amerika
- https://euda.europa.eu/best-practice/evidenciaviva_es
EvidenciaViva je prvním registrem v Latinské Americe, který komplexně hodnotí intervence protidrogové prevence na základě vědeckých důkazů. Jeho cílem je analyzovat preventivní programy v různých kontextech a poskytnout empiricky ověřený výběr opatření. Kromě hodnocení účinnosti postupů poskytuje také informace o jejich provádění v různých latinskoamerických zemích. Registr poskytuje vybrané, dostupné a kvalitní informace pro odborníky z praxe a osoby s rozhodovacími pravomocemi, aby mohli vybírat a realizovat programy s ohledem na latinskoamerický kontext.
V současné době je počet dostupných postupů omezený, ale programy jsou neustále vyhodnocovány a v budoucnu budou zařazovány. V registru je každý z nich zařazen do jedné ze tří skupin: „doporučený“, „potřebuje více důkazů“ nebo „nedoporučený“, a to podle hodnocení získaného v procesu hodnocení.
Preventivní registr EvidenciaViva je výsledkem spolupráce agentury EUDA a řady partnerských organizací (vychází z registru EUDA).
- Green List Prevention - An Evidence Registry for Prevention and Health Promotion in Germany
- Německo
- https://www.gruene-liste-praevention.de/communities-that-care/Media/GreenListPrevention_Rating-Criteria.pdf
Green list prevence poskytuje přehled preventivních programů založených na důkazech pro děti a mládež v Německu. Byl vytvořen podle amerického vzoru Blueprints for Healthy Youth Development v kontextu komunitního systému prevence Communities That Care. Programy jsou přezkoumány z hlediska koncepční, realizační a hodnotící kvality a jsou rozděleny do tří úrovní důkazů: (1) účinnost teoreticky dobře prokázaná, (2) ∼ pravděpodobná, (3) ∼ prokázaná. Prevence podle Green list se používá v komunitách, na státní a národní úrovni a ve výzkumu.
A) Kritéria pro zařazení do programu – Databanka
Zařazení do seznamu je omezeno na činnosti, které splňují následující kritéria pro hodnocené preventivní programy:
1) Program je definován jako opatření nebo intervence, které
- je replikovatelný na jiném místě nebo v budoucnu (prostřednictvím výslovného návodu k činnosti, jako je např. písemný manuál nebo procesní osnova),
- je zaměřen na jeden nebo více měřitelných cílů,
- pro jednotlivé účastníky je časově omezená, ale může být nabízena průběžně jako intervence,
- je poskytována jako doplněk ke stávající základní infrastruktuře služeb.
2) Preventivní programy jsou definovány jako programy, které začínají před problémovým chováním v cílové skupině objeví nebo stabilizuje. Programy mohou být v zásadě zaměřeny primárně, na sekundární nebo terciární úroveň prevence. Cílová skupina může být univerzální (zaměřená na populaci jako celek), selektivní (se zvýšeným rizikem) nebo indikovaná (s počátečními známkami problémového chování.
V databázi CTC-databank jsou uvedeny pouze programy primární nebo sekundární prevence, popř. univerzální prevence nebo selektivně zaměřené programy, protože to odpovídá směru, kterým se ubírá prevence CTC-přístupu. Postup hodnocení je však adekvátní i pro terciární a indikovanou prevenci.
3) Existuje alespoň jedna vědecky podložená hodnotící studie programu, která je k dispozici na stránkách z německé jazykové oblasti.
4) Databanka pro realizaci strategie CTC zahrnuje pouze programy zaměřené na snížení jednoho nebo více rizikových faktorů nebo na posílení jednoho nebo více ochranných faktorů. Pouze ty faktory, které byly v rámci CTC-strategie identifikovány jako relevantní pro dospívající problémové chování (násilí, delikvence, zneužívání návykových látek, předčasné ukončení školní docházky, těhotenství, deprese a úzkosti).
5) Program lze realizovat v Německu. To předpokládá dostupnost materiálů, školení nebo technické podpory.
B) Hodnocení preventivních programů
V databance jsou doporučeny k realizaci programy s hodnocením na úrovni 1 až 3, a to podle subjekty prevence, kromě toho je zde kategorie „na hranici“ a kategorie „nezařazeno“.
Úroveň 1: Teoreticky dobře podložená účinnost
Pokud není splněno jedno z následujících kritérií, je program zařazen do kategorie „na prahu“. Pokud nejsou splněna první tři kritéria týkající se koncepční kvality, je program klasifikován jako „nezařazený“.
1 a) Koncepční kvalita
- Existuje teoreticky dobře definovaný model účinnosti programu, předpokládaná efektivita programu a jeho účinnost.
- základní mechanismy byly jasně definovány (na základě vědecky uznávaných poznatků a na teoretických modelech).
- Použité metody a nástroje jsou teoreticky dobře podložené.
- Existuje pevný logický vztah mezi „analýzou problému - tvárnými faktory -“ a „analýzou problému- cíli - cílovými skupinami - použitými metodami“
- Program je zaměřen na výzkumně podložené rizikové a ochranné faktory.
- Cílová skupina (cílové skupiny) jsou popsány srozumitelně a přesně.
- Pokyny pro realizaci a manuály jsou jasně odvozeny z modelu.
- Cíle jsou jasně definovány a jsou měřitelné.
- Pokud program nebyl vyvinut v Německu, je třeba uvést původní kontext a úpravy.
1 b) Kvalita provádění
- Použité metody a nástroje jsou didakticky dobře zpracovány a srozumitelně popsány.
- Potřebné materiály / příručky jsou dostupné a aktuální.
- Potřebná školení a instruktáže jsou k dispozici.
- Vzniklé náklady jsou jasně uvedeny.
- Podpora / technická pomoc během realizace je k dispozici.
- Jsou k dispozici nástroje pro kontrolu kvality během implementace.
1 c) Kvalita hodnocení
- Alespoň jedna evaluační studie na úrovni 0 hvězdiček s (převážně) pozitivními výsledky.
Úroveň 2: pravděpodobná účinnost („slibná“)
1 a) a b) jako výše.
- Alespoň jedna hodnotící studie 1 až 3 hvězdičky s (převážně) pozitivními výsledky.
Úroveň 3: Prokázaná účinnost („efektivní“)
1 a) a b) jako výše.
- Alespoň jedna hodnotící studie se 4 nebo 5 hvězdičkami s (převážně) pozitivními výsledky a alespoň jedna hodnotící studie s dostatečnou průkazností.
- California Evidence-Based Clearinghouse for Child Welfare
- USA
- https://www.cebc4cw.org/
Posláním Kalifornského informačního střediska pro péči o děti založeného na důkazech (CEBC) je podporovat účinné zavádění postupů založených na důkazech pro děti a rodiny zapojené do systému péče o děti.
Účelem vědecké hodnotící škály CEBC je zhodnotit každý postup na základě dostupných výzkumných důkazů. Nižší skóre znamená vyšší úroveň podpory výzkumu.
Aby byl program hodnotitelný:
Musí mít metodiku/manuál, který popisuje, jak jej podávat.
Musí splňovat požadavky pro zařazení do tematické oblasti CEBC.
Výstupy výzkumných studií musí být publikovány v recenzovaném časopise.
Měření výsledků musí být spolehlivá/validní a musí být podávána konzistentně a přesně.
Hodnocení:
Poradní výbor CEBC je každoročně požádán, aby pomohl určit, které nové tematické oblasti budou na webové stránky přidány. Na zvláštním zasedání výboru je předložen seznam možných témat, a diskutuje se o něm. Poté se koná důvěrné hlasování o tom, která témata budou přidána na základě názoru členů výboru na to, která témata jsou pro danou oblast nejdůležitější a nejpotřebnější.
Témata, která nebyla vybrána, jsou přidána do souhrnného seznamu tematických oblastí a jsou ponechána ke zvážení v budoucnu. Jakmile jsou nová témata vybrána, zaměstnanci CEBC vyberou pro každou oblast odborníka na dané téma. Od vědeckého panelu CEBC jsou získána doporučení a jsou určeny další možnosti prostřednictvím rešerše literatury. Odborník na téma je osoba s širokými znalostmi dané tematické oblasti, která v ideálním případě, není tvůrcem programu, který může do dané tematické oblasti spadat. Odborníci na dané téma často publikovali nebo prezentovali přehledy o dané tematické oblasti a mohou pocházet z akademického prostředí, výzkumu nebo praxe.
Poznámka: Pokud je odborník na téma spojen s programem, který bude přezkoumáván CEBC, je odborník na téma odstraněn z veškerého zapojení do hodnocení tohoto programu.
Pracovníci CEBC úzce spolupracují s každým tematickým expertem na vypracování jasné definice tematické oblasti, včetně primárních a sekundárních výsledků a kritérií pro zařazení podle standardního formátu CEBC.
- SAMHSA
- USA
- Evidence-Based Practices Resource Center
Centrum zdrojů pro praxi založenou na důkazech poskytuje komunitám, lékařům, tvůrcům politik a dalším osobám informace a nástroje pro zavedení praxe založené na důkazech do jejich komunit nebo klinických zařízení.
- Nejde o programy, ale metodiky, tools a guidlines
- National Registry of Evidence-Based Programs and Practices (NREPP)
Národní registr programů a postupů založených na důkazech (National Registry of Evidence-based Programs and Practices, NREPP) je online registr s možností vyhledávání ve více než 330 intervencích v oblasti užívání návykových látek a duševního zdraví. NREPP byl vytvořen Úřadem pro zneužívání návykových látek a služby duševního zdraví (Substance Abuse & Mental Health Services Administration, SAMHSA) amerického ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb s cílem pomoci veřejnosti dozvědět se více o intervencích založených na důkazech, které jsou k dispozici pro realizaci. NREPP je jedním ze způsobů, jakým se SAMHSA snaží zlepšit přístup k informacím o hodnocených intervencích a zkrátit dobu mezi vznikem vědeckých poznatků a jejich praktickým využitím v praxi.
- Registry dle oblastí:
- Úzkost
- Poruchy autistického spektra
- Poruchy chování
- Deprese
- Efektivní terapie s dětmi: evidence-based péče v oblasti duševního zdraví dětí a dospívajících (vyhledávač dle diagnóz)
- Užívání návykových látek
- Prevence sebevražd
- Social Programs That work
- https://evidencebasedprograms.org/programs/
Programy s věrohodnými důkazy z dobře provedených randomizovaných kontrolovaných studií (RCT) o významných účincích na život lidí.
- Program Directory Search
- USA
- https://crimesolutions.ojp.gov/rated-programs
Adresář programů na webu youth.gov obsahuje programy založené na důkazech, jejichž cílem je prevence a/nebo snížení kriminality nebo jiného problémového chování mladých lidí.
Zaměřeno na prevenci kriminality.
- Office of Juvenile Justice and Delinquency Prevention
- USA
- https://ojjdp.ojp.gov
Průvodce modelovými programy (MPG) Úřadu pro prevenci kriminality a soudnictví ve věcech mládeže (OJJDP) obsahuje informace o preventivních, intervenčních a reintegračních programech pro mladistvé a mládež založených na důkazech. Je zdrojem informací pro odborníky z praxe a komunity o tom, co funguje, co je slibné a co nefunguje v oblasti soudnictví pro mladistvé, prevence kriminality a ochrany a bezpečnosti dětí.
Zaměřeno na prevenci kriminality.
- Home Visiting Evidence of Effectiveness
- USA
- U.S. Department of Health & Human Services
- https://homvee.acf.hhs.gov
Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb zahájilo revizi HomVEE (Home Visiting Evidence of Effectiveness), jejímž cílem je provést důkladnou a transparentní revizi modelů návštěv v raném dětství. HomVEE poskytuje hodnocení důkazů o účinnosti modelů domácích návštěv v raném dětství, které slouží rodinám s těhotnými osobami a dětmi od narození do nástupu do mateřské školy (tj. do 5 let věku).